Internetowa wymiana walut – czy warto?

Internetowa wymiana walut – czy warto?

Internetowa wymiana walut cieszy się coraz większą popularnością, także wśród przedsiębiorców. Jest to bowiem rozwiązanie tanie szybkie oraz bezpieczne zarazem. W chwili obecnej dzienna wartość transakcji liczona jest już w dziesiątkach milionów złotych. Kantory internetowe są więc w stanie obsłużyć nawet bardzo dużą liczbę użytkowników jednocześnie.

W celu skorzystania z usług e-kantoru należy najpierw zarejestrować się w jego serwisie www. Tam trzeba podać swoje dane osobowe oraz numery przynajmniej dwóch kont bankowych – walutowego i złotówkowego. Z nich później pochodzą lub na nie trafiają sprzedane lub kupione pieniądze. Rejestracja odbywa się w sposób bezpieczny, na szyfrowanej stronie. Podobnie jest podczas składania zleceń sprzedaży bądź zakupu waluty. Internetowa wymiana walut możliwa jest już po rejestracji. W tym celu należy określić jaką walutę chce się zakupić i sprzedać oraz w jakiej wysokości. Internetowe kantory zazwyczaj mają konta w popularnych bankach więc przelew zajmuje kilka minut. W momencie gdy kwota trafi na konto e-kantoru trzeba jeszcze ostatecznie zatwierdzić transakcję po kursie jaki jest w danej chwili. Po wymianie kantor odsyła walutę na podany wcześniej rachunek. Trwa to zazwyczaj do kilku godzin.

Cała internetowa wymiana walut odbywa się w sposób bezgotówkowy w formie przelewów bankowych. Jest to rozwiązanie szybsze i bezpieczniejsze niż w przypadku tradycyjnych kantorów stacjonarnych.  Dodatkowo kantory internetowe nieustannie wdrażają wiele nowych zabezpieczeń mających na celu zapewnienie swoim klientom jak największej ochrony.

Korzystanie z e-kantorów może przynieść spore oszczędności. Kursy zakupu i sprzedaży są wielokrotnie w nich znacznie korzystniejsze niż te oferowane przez banki czy kantory stacjonarne. Wiele kantorów internetowych ma marże na poziomie zaledwie 0,5%, kiedy w banku jest to nawet 5%. Spready, czyli różnice pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży, są w kantorach online wąskie, w przeciwieństwie do banków. Oszczędność jest więc zauważalna już przy niewielkiej wymianie. Oczywiście zysk jest tym większy, im większa jest kwota wymiany. Przy częstym korzystaniu z usług danego kantoru można też pokusić się o negocjację kursu. Zdarzają się również różnego rodzaju programy lojalnościowe, oferty promocyjne itd. Mogą z nich skorzystać przede wszystkim kredytobiorcy oraz osoby zarabiające w obcej walucie.

Dodatkowo negocjować kurs można za każdym razem przed przeprowadzeniem większej transakcji. Czas jej przeprowadzenia ustala sam zainteresowany. Zawsze można też poprosić o stosowne potwierdzenie wykonania transakcji – w wersji elektronicznej bądź papierowej. Wiele e-kantorów oferuje sowim klientom bezpłatne aplikacje na smartfony pozwalające na zawarcie transakcji w dowolnym momencie. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla przedsiębiorców.