Kantor walutowy w sieci

Kantor walutowy w sieci

Jaki kantor walutowy wybrać? Obecnie do dyspozycji klientów są nie tylko tradycyjne kantory stacjonarne, ale też i działające w Internecie e-kantory. Na to drugie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba osób. Rynek kantorów internetowych, mimo stosunkowo krótkiej historii, wart jest już przeszło 20 miliardów złotych. Użytkownicy doceniają przede wszystkim niższe niż w bankach marże oraz wygodę i szybkość.

Pierwszy polski kantor walutowy online powstał w roku 2009. Dzisiaj funkcjonuje ich na rynku już kilkadziesiąt. Niewątpliwie do rozwoju tego sektora gospodarki przyczyniła się ustawa antyspreadowa, na mocy której  banki zobowiązały się do umożliwienia klientom spłacania kredytów walutą kupioną poza bankiem. Rośnie także liczba przedsiębiorców, którzy rozliczają się z kontrahentami i klientami w obcej walucie. Dla nich kluczowym czynnikiem jest więc szybkość realizacji transakcji wymiany oraz obniżanie ich kosztów.

O tym czy wymiana waluty jest opłacalna decyduje jej aktualny kurs i spread walutowy – różnica między ceną sprzedaży i kupna danej waluty. Im kantor walutowy oferuje niższy spread, tym więcej pieniędzy zostaje w kieszeni klienta. W przypadku e-kantorów spread jest znacznie niższy niż w bankach (nawet o 8%). Placówki bankowe ustalają bowiem indywidualną wysoką marżę. Cena końcowa nie jest więc dla klientów zbyt atrakcyjna. Można to zresztą w prosty sposób sprawdzić za pomocą kalkulatorów korzyści udostępnianych na stronach internetowych kantorów.

W kantorze online wymiana dokonywana jest poprzez przelew bankowy. Trzeba więc posiadać konto złotówkowe i konto walutowe, a następnie zarejestrować się w wybranym serwisie i dokonać transakcji. Po dokonaniu wymiany środki w danej walucie trafiają przelewem zwrotnym na konto walutowe klienta. Zawsze można poczekać, aż kurs walutowy osiągnie lepszą wartość. Istnieje również możliwość wycofania wpłaconych pieniędzy, oczywiście przed ostatecznym zatwierdzeniem transakcji. E-kantory są na pewno szybkie. Cała transakcja może trwać nawet kilkanaście minut.

Szybkość i niskie marże to nie jedyne atuty kantorów internetowych. Wiele działających w sieci kantorów walutowych stawia na najwyższą jakość zabezpieczeń. Realizowane przez Internet transakcje są w pełni bezpieczne, gdyż przesyłane dane są szyfrowane za pomocą protokołów SSL. W e-kantorach stosowane są także wielostopniowe systemy zabezpieczeń, podobnie zresztą jak w przypadku bankowości elektronicznej. Przestrzega się także procedur w zakresie ochrony danych osobowych klientów. Przedsiębiorcy doceniają z kolei takie udogodnienia jak brak limitów wymiany czy możliwość negocjowania kursu (jeśli transakcje wymiany dokonywane są regularne i opiewają na wysokie kwoty).