Kantory internetowe a może stacjonarne?

Kantory internetowe a może stacjonarne?

Do dyspozycji klientów, którzy chcą wymienić walutę są kantory internetowe, kantory stacjonarne i banki. Coraz popularniejsze stają się w szczególności te pierwsze, nie tylko z uwagi na oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Najmniej osób korzysta w tej kwestii k z usług banków. Klienci kierują się przede wszystkim bezpieczeństwem, kursem, a także szybkością przeprowadzania transakcji.

W e-kantorach pieniądze można wymienić taniej, gdyż stosują one znacznie niższe marże, z czego zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Można zresztą w łatwy sposób to samemu sprawdzić za pomocą specjalnych kalkulatorów korzyści, które porównują kursy kantorów online z kursami w bankach. Kantory internetowe w Polsce działają dopiero od roku 2009. Wcześniej do wyboru były tylko banki i kantory stacjonarne. Na wzrost ich popularności duży wpływ miała tzw. ustawa antyspreadowa pozwalająca osobom, które posiadają kredyty w obcej walucie na zakup środków na ich spłatę w dowolnym miejscu. Z usług e-kantorów korzystają także osoby wyjeżdżające na zagraniczne wczasy.

Aby wymienić walutę w ten sposób trzeba posiadać dwa konta w banku – walutowe i złotówkowe oraz założyć profil w danym serwisie. Najpierw dokonuje się przelewu  środków na rachunek kantoru online, później wybiera kurs i zatwierdza transakcję. Na końcu klient otrzymuje przelew zwrotny w walucie. Oprócz konta warto też posiadać przypisaną do niego kartę, która przyda się za granicą.

Kantory internetowe oferują swoim klientom dużo niższy spread niż banki czy kantory tradycyjne. Wprawie w tych pierwszych spread po wejściu w życie w 2011 roku ustawy antyspreadowej nieco obniżono, ale wciąż oscyluje w granicach 6-10%. Tymczasem w e-kantorach jest to nawet 0,5%. Niewiele lepiej niż w bankach jest w kantorach stacjonarnych. Dodatkowym minusem jest konieczność dojazdu i stania w kolejkach w oczekiwaniu na przeprowadzenie transakcji.

Kantory online pozwalają zaoszczędzić czas i eliminują wszystkie koszty związane z ewentualnym dojazdem. Cała transakcja może zostać przeprowadzona nawet w ciągu kilkunastu minut. Co więcej, wymiana jest całkowicie bezpieczna, gdyż najlepsze e-kantory stosują zabezpieczenia takie jak banki. Największym atutem kantorów internetowych jest jednak to, że wymiana waluty za ich pośrednictwem jest tańsza niż w przypadku banków i tradycyjnych kantorów nawet o 6%. Powinny na to zwrócić uwagę przede wszystkim osoby, które wymieniają sporą ilość gotówki np. spłacające kredyty zaciągnięte w obcych walutach.

Popularność kantorów internetowych cały czas rośnie. Z badań wynika, że za ich pośrednictwem co roku wymienia się nawet 25 miliardów złotych i wartość ta cały czas rośnie. Coraz więcej osób decyduje się zaufać e-kantorom.