Wybieramy internetowy kantor walut

Wybieramy internetowy kantor walut

Turyści wyjeżdżający za granicę na wakacje i osoby spłacające kredyt zaciągnięty w obcej walucie coraz częściej wybierają internetowy kantor walut. Pojawia się ich na rynku w ostatnim czasie bardzo dużo, a sposobów wymiany walut w Internecie jest co najmniej kilka. Warto więc na ten temat co nieco wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji i wybraniem konkretnego rozwiązania.

Rodzaje e-kantorów

Niektóre stacjonarne kantory posiadają swoje e-kantory działające w sieci. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która zbiera zlecenia zakupu waluty od kilku klientów, a następnie realizuje je na rynku walut. Można w ten sposób obniżyć koszty, gdyż zamiast kilku drobnych zleceń wykonywane jest jedno duże. Trzecią opcją jest tzw. platforma wymiany pomiędzy użytkownikami. Na portalu można wówczas składać zlecenia zakupu lub  sprzedaży. Jeśli znajdzie się chętna osoba dochodzi do sfinalizowania transakcji.

Jak działa internetowy kantor walut?

W zasadzie zawsze wygląda to podobnie. Trzeba się zarejestrować w e-kantorze podając swoje dane personalne, a następnie zdefiniować rachunki bankowe. Jeśli klient chce dokonać wymiany waluty musi przelać środki pieniężne na rachunek kantoru, a później złożyć odpowiednie zlecenie. Jeśli dojdzie do jego realizacji to środki trafiają na drugie konto – walutowe.

W momencie gdy środki znajdują się na koncie kantoru istnieje jednak ryzyko ich utraty np. na skutek ogłoszenia upadłości. Warto więc wcześniej zapoznać się z regulaminem danej platformy. Internetowy kantor walut nie jest bowiem bankiem i działa zwykle w oparciu o licencję kantorową. Nie obejmuje go wiec m.in. Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru e-kantoru?

Istotną kwestią jest to do czego potrzebne są wymienione pieniądze, jak szybko musi zostać zawarta transakcja i czy zlecenia będą pojawiać się częściej itd. Osobom, które spłacają kredyty w obcej walucie opłaca się np. skorzystanie z platform wspólnego zakupu waluty. Klienci posiadający walutę, którą chcą wymienić na złotówki powinny z kolei zainteresować się platformami wymiany między użytkownikami, tam dostaną najlepszy kurs. Na wakacjach natomiast może przydać się kantor, który udostępnia dodatkowo kartę walutową do bankomatu.

Warto wybrać kantor, który ma konto w tym samym banku. Wówczas szybkość przelewania środków jest znacznie szybsza i nie trzeba czekać zbyt długo na realizację transakcji. Ponadto przelewy pomiędzy rachunkami w jednym banku są zazwyczaj bezpłatne. Na końcu dobrze jest wziąć pod uwagę jeszcze spread oraz przeanalizować e-kantory pod względem kursu. Różnice są jednak zazwyczaj niewielkie, ale podczas obrotu dużymi kwotami mogą mieć znaczenie. W tym celu można skorzystać np. z porównywarki kantorów.